Skip to main content

Co ma wspólnego patriotyzm z ekologią? Okazuje się, że wiele! By jak dokładniej się temu przyjrzeć, najpierw wyjaśnijmy sobie kim jest patriota według Słownika Języka Polskiego. Patriota, czyli człowiek kochający swoją ojczyznę, gotów do poświęceń dla niej[1]. Zatem patriotyzm nie jest niczym innym, jak miłością do swojej ojczyzny. Kto z nas nie był nigdy zakochany? Zapewne pamiętacie ten stan. Człowiek, który kocha jest zdolny do wielu wyrzeczeń i potrafi być bardzo zdeterminowany. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Oczywiście nie ma jednego rodzaju miłości, nie ma także jednego właściwego mechanizmu działania osoby kochającej. U zakochanego może pojawić się chęć (nierzadko wręcz potrzeba!) ochrony ukochanego człowieka. Warto także wspomnieć, że tzw. „zdrowa miłość” jest nieodłącznie związana z szacunkiem.

Co się stanie, kiedy patriota z taką samą czułością potraktuje umiłowaną ojczyznę?

Spróbujmy sobie to wyobrazić – w końcu jest to uczucie skierowane do rodzimej kultury, obyczajów, ludzi, krajobrazów.

Jak być patriotą w XXI wieku?

XXI wiek stawia przed patriotami inne zadania niż miało to miejsce w  poprzednich latach. Dlaczego? Ważny jest obecny kontekst historyczny, gospodarczy, polityczny i społeczny. Wiele ludzi uważa, że patriotyzmem tego wieku jest udział w wyborach i świadome głosowanie, płacenie podatków, przestrzeganie prawa oraz… dbanie o środowisko. Doświadczenie podpowiada, że ciężko wymagać, aby każdy z takim samym poszanowaniem traktował naturę. Niekoniecznie musisz mówić do roślin – choć ponoć ma to bardzo korzystny wpływ na ich rozwój! Jednak warto pamiętać, że podejmując działania mające na celu ochronę przyrody, świadomie wybierasz opiekę nad swoimi rodakami – rodzicami, dziećmi, rodzeństwem, dziadkiem, babcią. I odwrotnie – prowadząc do zniszczeń środowiska naturalnego, odbierasz im możliwość spokojnego i bezpiecznego życia. Jakkolwiek brutalnie to nie brzmi –teraźniejsze okoliczności zmuszają człowieka do wzięcia odpowiedzialności za swoje dotychczasowe działania. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich bliskich, to dobro ekologiczne powinno być kolejną z kultywowanych i przekazywanych dalej w wartości. Przyroda nie jest zwolennikiem żadnego konkretnego ugrupowania politycznego!

Dom rodzinny

Powrót do rodzinnej miejscowości, jeśli masz z nią dobre skojarzenia, może być momentem wzruszenia, bodźcem sprawiającym, że powracają wspomnienia sprzed miesięcy czy nawet lat. Nic w tym dziwnego – w końcu jesteś przywiązany emocjonalnie do tego miejsca. Co prawda, jest kilka drzew mniej (i to akurat Twój ulubiony dąb). Pamiętasz jak prawie każdego letniego wieczora siedziałeś/aś oparty o niego, snując marzenia? Jak razem z rodzeństwem czy kolegami i koleżankami próbowałeś/aś wdrapać się na wycięty już orzech włoski? A ta łąka za domem babci – w tej chwili stoi tam kolejny pusty sklep. Oczywiście, że wzbudza to smutek, ale człowiek pogodził się z tym, że otoczenie się zmienia. Wręcz wydaje się to być naturalną koleją rzeczy.

Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, co możesz zastać w rodzinnym domu za trzydzieści lat? Czy jesteś gotów na tak drastyczne zmiany?


Źródła:

1. https://sjp.pwn.pl/sjp/patriota;2570940