Skip to main content

W trosce o naszych najbliższych możemy podjąć zmiany już dziś. O tym, dlaczego warto, dowiecie się z zakładki „Edukacja ekologiczna”. Ekologia nie jest jedynie modnym pojęciem, może stać się stylem życia i wcale nie musi równać się z wielkimi nakładami finansowymi. Wprowadź zmiany dziś, powtórz jutro i pojutrze. W końcu wejdzie Ci to w nawyk. I pamiętaj dlaczego to robisz – to dodatkowo motywuje! Jeśli nie jesteś gotów na radykalne zmiany, wprowadzaj je metodą „małych kroczków”. Każdy drobny gest ma wpływ na ochronę środowiska i tym samym na ochronę najbliższych. Gotowy/a? Zaczynamy!

Oszczędzaj wodę. Myjąc zęby pamiętaj, aby zakręcać płynącą wodę z kranu. Nie wpływa ona na efektywność wykonywanej czynności 😉. Bądź w tym skrupulatny! Krótkie prysznice również mogą być tak samo relaksujące jak te długie. Dodatkowo pozwalają one na ograniczenie zużycia wody. Według raportu agencji United in Science, do 2050 roku nawet blisko połowa ludzkości może nie mieć dostępu do wody[1].

Każda zmiana jest ważna, każda zmiana ma znaczenie.

Zamiast mydła w płynie używaj mydła w kostce. Każde mydło w płynie to dodatkowa, zbędna porcja plastiku. Zastanów się ile odpadów masz szansę ograniczyć. Mydło spokojnie możesz kupić w opakowaniu tekturowym. Może spróbuj także szamponu w kostce?

Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, zainwestuj w dzbanki filtrujące wodę. Poza domem świetnie sprawdza się butelka wielokrotnego użytku, miej ją zawsze przy sobie i zapomnij o plastiku.

Idąc na zakupy pamiętaj by wziąć ze sobą materiałową torbę. Na rynku jest obecnie ich mnóstwo, możesz wybrać odpowiednią dla siebie. Ekologia i estetyka w jednym! Warzyw i owoców wcale nie musisz pakować w jednorazowe torby foliowe – one wcale tego nie potrzebują. A jeśli już chcesz użyć woreczka – to takiego z możliwością wyprania i ponownego użycia.

Potrzebujesz ubrań? Ostatnimi czasy popularne stały się sklepy z odzieżą używaną.
I bardzo dobrze! Coraz więcej młodzieży i dorosłych zamiast zakupów w galerii handlowej wybiera wizytę w pobliskim (używając słownictwa potocznego) lumpeksie. Dlaczego odzież używana jest ekologiczna? Już wyjaśniamy. Zamiast napędzania produkcji ubrań i prowadzenia do zaśmiecania środowiska, możemy dać drugie życie już wyprodukowanym produktom, ograniczając tym samym odpady. Jest to także szansa na odnalezienie unikatowych ubrań, dopasowanych do Twojej osobowości oraz tańsza alternatywa dla zakupów w galerii handlowej.

To co, następne zakupy w second handzie? Podejmuj mądre, przemyślane decyzje konsumenckie. A na pełne zachwytu pytania „Gdzie kupiłeś/aś ten płaszcz?” odpowiedz z dumą: w lumpeksie!

Zamiast ręcznika papierowego używaj materiałowych ścierek kuchennych. Ubrania, których już nie nosisz również możesz przerobić w szybki i łatwy sposób na ściereczki. To kolejny krok do ograniczenia śmieci w gospodarstwie domowym. Pamiętaj, że każdy raz kiedy decydujesz się na zastąpienie ręcznika papierowego ściereczką wielokrotnego użytku ma znaczenie! Wspomnij o tym rodzicom, rodzeństwu i partnerce/partnerowi, niech oni także mają szansę na zadbanie o środowisko.

Zamiast do księgarni wybierz się do biblioteki lub poszukaj wybranej pozycji w wersji elektronicznej czy audiobooka. Ok, umówmy się – posiadanie książek jest przyjemne, ale zastanów się, czy aby na pewno potrzebujesz każdej przeczytanej książki w swojej kolekcji na półce? Zanim się na to zdecydujesz wybierz wyżej wymienione warianty. To bardzo dobry sposób na ograniczenie makulatury – zwłaszcza jeśli jesteś molem książkowym.

Gaś światło, wyjmuj ładowarkę z kontaktu i wyłączaj nieużywane sprzęty elektroniczne. Nie ładujesz telefonu? Odłącz ładowarkę. Miej kontrolę nad zużywaną energią – to nie tylko ekologiczne, ale także pozwoli Ci na ochronę domowego budżetu.

Dieta wegetariańska to tylko moda czy świadomy ekologiczny wybór? Spokojnie, nie będziemy Cię zachęcać, abyś już dzisiaj całkowicie wyeliminował mięso ze swojego jadłospisu. Natomiast pomyśl nad zastąpieniem jakiegoś mięsnego posiłku jedzeniem pochodzenia roślinnego. Jest wiele możliwości w jaki sposób możesz przygotować pożywny bezmięsny posiłek. Wszak warzywa nie kończą się na sałacie lodowej i pomidorze. Według raportu FAO, aby wytworzyć jednego hamburgera, potrzebne jest zużycie 2 400 litrów wody[2]. Natomiast według badań przygotowanych przez pismo The Guardian, wyprodukowanie 1 kg wieprzowiny wymaga zużycia ok. 6 000 litrów wody, a 1 kg wołowiny – 15 000 litrów[3]. Zastanów się na jakie kroki jesteś gotowy, co możesz zmienić w swojej diecie. I działaj!

Segreguj śmieci, nie wyrzucaj wykorzystanych produktów w nieprzeznaczone do tego miejsca. To naprawdę proste i bardzo ważne. Prowadząc gospodarstwo domowe pamiętaj o właściwej segregacji, a będąc w terenie – trzymaj puste butelki czy opakowania przy sobie, do momentu aż nie trafisz na odpowiednie miejsce, gdzie możesz się ich pozbyć. Będąc palaczem dbaj o to, aby nie wywalać niedopałków tam, gdzie akurat stoisz! Są obszary, które są do tego przeznaczone – pamiętaj o tym.

Ekologiczny styl życia to przede wszystkim świadomość. Edukuj się oraz rozmawiaj o tym z bliskimi. Może akurat Ty ich zainspirujesz do działania? Powodzenia!

Źródła:

1. https://public.wmo.int/en/media/press-release/wake-looming-water-crisis-report-warns

2. https://www.fao.org/news/story/pt/item/86991/icode/

3. https://www.theguardian.com/news/datablog/2013/jan/10/how-much-water-food-production-waste