Skip to main content

Za nami Tour de Ekologia 2022. Wyjątkowe, nietuzinkowe wydarzenie, na które składało się mnóstwo atrakcji.

Przepiękna, ciekawa trasa po Stawach Milickich pozostawiła niezapomniane wrażenia. Otoczenie natury, cudowny, już jesienny krajobraz, odgłosy przyrody składają się na czar tego miejsca. Szlak naszego rajdu przebiegał bowiem przez niezwykle urokliwe tereny: Ruda Sułowska – Grabówka – Niezgoda – Olszyny Niezgodzkie – Ruda Żmigrodzka – Jaz Niezgoda – Ruda Sułowska.

A na nim pięć przystanków edukacyjnych, które zostały zorganizowane w taki sposób, by zaciekawić każdego uczestnika rajdu Tour de Ekologia. Edukatorzy z ogromnym entuzjazmem opowiadali o historii stawów milickich i niezwykłościach Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy, ptakach mieszkających lub odwiedzających stawy, ich zwyczajach, upierzeniu oraz wychowywaniu przez nie potomstwa. W zaciszu wieży widokowej a także przez lunetę, mogliśmy obserwować życie ptaków nad stawem Starym. Edukatorzy nie mogli pominąć w opowieściach tematu hodowli ryb oraz budowli hydrotechnicznych w Dolinie Baryczy. Region ten bowiem obfituje stawami z całym ich urokiem oraz dobrodziejstwem.

Tego dnia wszystko nam sprzyjało. Nawet pogoda nas rozpieszczała blaskiem słońca i przyjemnym ciepłem, co zważywszy na porę roku nie było takie oczywiste. W rajdzie udział wzięło ok. 200 osób w różnym wieku. Towarzyszyły nam zarówno niemowlęta, jak i seniorzy. Impreza więc międzypokoleniowa i o to w takich inicjatywach chodzi. Przyroda, środowisko, ekologia to tematy które zbliżają i łączą. Tym bardziej cieszymy się, że udało się ten cel osiągnąć. Popularyzacja turystyki, propagowanie zdrowego stylu życia, edukacja ekologiczna, integracja to inne nasze priorytety, które dzięki temu wydarzeniu zostały osiągnięte. Doceniamy zaangażowanie uczestników rajdu. To, że z nami zechcieli być i tak licznie gościli, jest dla nas niezwykle ważne. Dziękując za ich udział w naszym projekcie, obdarowaliśmy każdego uczestnika ciekawym pakietem startowym.

Z pewnością był to niezapomniany czas i na długo zostanie w naszej pamięci. Jesteśmy przekonani, że Tour de Ekologia będzie stałym wydarzeniem w kalendarzu imprez rowerowych naszego Stowarzyszenia, dlatego już dziś z przyjemnością zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach. Inicjatywa została zorganizowana przez KPPPE oraz Stawy Milickie SA, w partnerstwie z Dolnośląską Krainą Rowerową, Stowarzyszeniem Borówek, Tandemy Borówek. Partnerzy wydarzenia, bez których nie moglibyśmy zrobić tak wiele to Polska Platforma Ekologiczna, Tarczyński, Tozbik, Citronex, Grupa Kosz, Ekotech, Ekopalter, Sell Waste, Państwowa Straż Pożarna z Milicza. Dołączyli do nas również patroni medialni: radio SuperNova, Redakcja Biznes&Ekologia oraz Ekonatura.

Serdecznie Dziękujemy!

Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w projekt. To nasze wspólne dzieło!

Film w serwisie FB: https://fb.watch/fXD1yo0KyN/

Galeria 1/10

Fotografie w galerii: Marta Kamińska • Dolnośląska Kraina Rowerowa